جامه‌ای از جنس هنر بر قامت همایش بین‌المللی جایگاه زنان اندیشمند ایران و عرب
1395-11-02
جامه‌ای از جنس هنر بر قامت همایش بین‌المللی جایگاه زنان اندیشمند ایران و عرب

جامه‌ای از جنس هنر بر قامت همایش بین‌المللی جایگاه زنان اندیشمند ایران و عرب


همایش بین‌المللی جایگاه زنان اندیشمند ایران و عرب در گسترش تعامل و گفت و گوهای فرهنگی در دانشگاه الزهرا (س) برگزار شد.
همزمان با این همایش که با حضور زنان نخبه ایرانی و عرب در روز شنبه ٢بهمن ماه در سالن همایش‌های دانشگاه الزهرا(س) و با هدف بررسی و تبیین جایگاه زنان اندیشمند در گفت و گوی فرهنگی میان ایران و جامعه عربی برگزار شد، دو نمایشگاه جنبی با عناوین «نمایشگاه صنایع‌دستی، زبان مشترک گفتگوی فرهنگی» و «نمایشگاه لباس ایرانی-اسلامی با تاکید بر کاربرد صنایع‌دستی» نیز برگزار گردید. میهمانان عرب همایش در بازدید از نمایشگاه‌هاى جانبى این آن، از آثار ارایه شده تمجید کردند.
نمایشگاه‌های فوق که با همت «کانون هماهنگی دانش و صنعت صنایع‌دستی ایران» و «انجمن علمی پژوهش‌های هنری ایران» برگزار شد در صدد معرفی ظرفیت‌های چشمگیر صنایع‌دستی ایران و عرب به‌عنوان هنری فراگیر و مردمی در راستای تحکیم تعاملات فرهنگی بین آن‌ها بود. آثار صنایع دستی و لباس‌های طراحی شده با کمک فرآیندهای ساخت و تولید صنایع‌دستی که نیم نگاهی نیز به گنجینه غنی طراحی پارچه و لباس در ایران داشت، مورد توجه میهمانان خارجی و داخلی همایش واقع شد.
در نمایشگاه نخست با عنوان «صنایع‌دستی، زبان مشترک گفتگوی فرهنگی» علاوه بر بخش نمایشى آثار دانشجویان دانشگاه هنر تهران و دانشجویان رشته صنایع‌دستى دانشگاه الزهرا(س)، محصولاتى از تولیدکنندگان برجسته صنایع‌دستى نیز برای عرضه به نمایش در آمده است.
در نمایشگاه دیگر با عنوان «لباس ایرانی-اسلامی با تاکید بر کاربرد صنایع‌دستی» نیز آثار ارزشمندى از اساتید و دانشجویان گروه طراحى لباس دانشگاه الزهرا(س)، کمیته طراحی پارچه و لباس انجمن علمی پژوهش های هنری ایران، دکتر مهین سهرابى دبیرکانون هماهنگى دانش و صنعت صنایع دستى ایران و آثار ارزشمند و زیباى پارچه‌سازی بر روی پوشاک از گروه هنری پرکاله متشکل از دانشجویان دانشگاه علمی و کاربردی واحد 34 تهران به سرپرستی سیما کلانتر مدرس دانشگاه‌های هنر تهران به نمایش درآمد.
مجموعه آثار این نمایشگاه با مشارکت انجمن علمی پژوهش‌های هنری ایران و شوراى داورى بنیاد مد و لباس مورد ارزیابی قرار گرفت. انجمن علمی پژوهش‌های هنری ایران در صدد است تا در آینده نزدیک آثار کمیته طراحی پارچه ولباس خود را در سطحی وسیع و برای استفاده هنرمندان و پژوهشگران طراحی لباس و پارچه به نمایش بگذارد.