برگزیدگان نخستین نمایشگاه تخصصی ارزش‌آفرینی گرافیک معاصر ایران معرفی شدند
1394-12-12
برگزیدگان نخستین نمایشگاه تخصصی ارزش‌آفرینی گرافیک معاصر ایران معرفی شدند

نخستین نمایشگاه تخصصی ارزش‌آفرینی گرافیک معاصر ایران که همزمان با نخستین همایش ملی اقتصاد هنر و فرهنگ ایران برگزار شد، برگزیدگان خود را معرفی کرد.

این نمایشگاه طی سه روز در نگارخانه موسسه فرهنگی اکو (بخش فرهنگی سازمان همکاری اقتصادی اکو) برگزار شد و در طی آن، آثار اساتید، مدرسان و دانشجویان گرافیک دانشگاه‌های کشور در سه بخش طراحی نشانه، طراحی پوستر و کتاب‌آرایی به نمایش درآمد.

این نمایشگاه  با هدف معرفی توانمندی‌ها و عملکرد هنر گرافیک در ارتباط با صنایع فرهنگی و اقتصاد هنر و نیز تاکید بر نقش ارزش‌آفرین این هنر در دوران معاصر، توسط انجمن علمی پژوهش‌های هنری ایران برگزار شد.

بنا بر گزارش خانم دکتر موسوی لر  رییس  پژوهشکده شعر و هنر  ؛ دبیرخانه این نمایشگاه، در محل پژوهشکده شعر و هنر  در دانشگاه الزهرا  مستقر شد و  آثار اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه‌های هنر در چهار بخش طراحی نشانه، طراحی پوستر، کتاب‌آرایی و طراحی بسته‌بندی دریافت شد.

دریافت ،کد گذاری  و طبقه بندی  آثار  با دقت کامل توسط  دبیر  اجرایی  نمایشگاه سرکار  خانم  نسترن نوروزی با همکاری اعضای محترم  انجمن علمی پژوهش های هنری   خانم ها سهیلا نماز علیزاده، الهه مروج ، اکرم خدابنده لو و عاطفه بخشی  انجام شد و تمامی آثار بدون  نام  و تنها با کد  شرکت  برای داوری آماده شد.  در نهایت 300 اثر در سه بخش طراحی نشانه، پوستر و کتاب به بخش مسابقه راه یافتند.

با دعوت از استاد بیژن جناب، دکتر جلال‌الدین سلطان کاشفی و دکتر نظام‌الدین امامی‌فر شورای 3 نفره  داوری  تشکیل شد و در تاریخ 5 اسفند ماه 94  ، طی یک  برگزاری یک روند علمی و تخصصی  به داوری  آثار پرداختند. با توجه به محدودیت مکان نمایشگاه  تعداد  60 اثر  از 30طراح گرافیک را برای حضور در نمایشگاه انتخاب کردند.

 برگزیدگان نهایی نخستین نمایشگاه تخصصی ارزش‌آفرینی گرافیک معاصر ایران به شرح زیر معرفی شدند:

- بخش طراحی نشانه

دکتر بهنام زنگی مقام نخست موضوع: اکو

دکتر اشرف‌السادات موسوی‌لر مقام دوم ؛ موضوع: مرکز بین المللی زنان

خانم شیما آقایی نفر سوم؛ کافه هوم

-بخش طراحی پوستر

خانم مطهره سراج مقام نخست موضوع : خشونت علیه کودکان

خانم شبنم لیلیان و دکتر اشرف‌السادات موسوی‌لر مقام دوم موضوع : پژوهش مردم شناسی

خانم اله مروج مقام سوم، موضوع دوسالانه جهانی  معماری باغ ایرانی 

-بخش کتاب‌آرایی

دکتر فاطمه هنری ‌مهر مقام نخست با موضوع سیمای زن در آثار نقاشان معاصر ایران

خانم گیسو الماسی‌راد مقام دوم کتاب  خوشنویسی 

خانم فاطمه مرسلی مقام سوم موضوع: سنت  و تجدد

دکتر بهنام زنگی   تقدیر  از اثار  برتر

در مراسم اختتامیه این نمایشگاه که با حضور سفرا و نمایندگانی از کشورهای عضو سازمان اکو، ریاست موسسه فرهنگی اکو، شماری از مدیران و شخصیت‌های فرهنگی کشور و شمار کثیری از اساتید دانشگاه‌های هنر در محل موسسه اکو برگزار شد،

 ضمن تقدیر از برگزیدگان نمایشگاه، از سوی انجمن علمی پژوهش‌های هنری ایران  اوح های تقدیر  و نشریه هنر پژوه  اهدا شد و جوایز اهدایی از سوی موسسه فرهنگی اکو  شامل کتاب و نشریات تخصصی  اکو   به رتبه های برتر  اهدا شد.