گزارش مراسم بزرگداشت استاد ایرج انواری
1395-08-14
گزارش مراسم بزرگداشت استاد ایرج انواری
 مراسم بزرگداشت استاد ایرج انواری به پاس یک عمر فعالیت در عرصه آموزش طراحی گرافیک روز سه شنبه یازدهم آبان ۱۳۹۵ ساعت یازده صبح در آمفی تئاتر دانشکده هنر دانشگاه الزهرا برگزار شد. 
ابتدا پوپک فرزانه پور طراح گرافیک و مدرس دانشگاه و از شاگردان دهه شصت استاد به عنوان نخستین سخنران برنامه ضمن تشکر و خوش امد گویی از تمام مهمانان، از تاثیر گذار بودن نسل استاد انواری بر مقوله آموزش گرافیک  سخن  گفت. 
سپس سرکار خانم دکتر میترا معنوی راداز اعضا هیئت علمی و مدیر گروه رشته ارتباط تصویری از حضور مهمانان در این مراسم تشکر نمودند. 
 سپس فیلم مستندی درباره زندگی ایرج انواری با عنوان «معلم» ساخته سعید بهلولی، به نمایش درآمد. پس از نمایش فیلم استاد نام آشنای گرافیک ایران جناب آقای امرالله فرهادی و سرکار خانم دکتر رهبر نیا از اعضا هیئت علمی دانشگاه الزهرا که هر دو از شاگردان دهه پنجاه استاد بودند سخنرانی کردند.
جناب اقای عباس مشهدی زاده از همدور ه ای های دوره دانشکده استاد انواری  پشت تریبون  از گروهی از یاوران استاد در دوره بیماری ایشون تشکر کردند و  از همگی انانی که حضور داشتند درخواست کردند که به روی سن بیایین  از جمله این  حامیان می توان به امیر وحید سعیدی فر و ژیلا پاشایی و ... اشاره کرد
اخر سرکار خانم دکتر فهیمه دانشگر عضو هیئت علمی دانشکده هنر و از دیگر شاگردان دهه پنجاه استاد، به نیابت از ریاست دانشگاه پس از ایراد سخنرانی لوح یادبودی را از طرف دانشکده به استاد انواری تقدیم نمودند.

 

ایرج انواری از دانش‌آموختگان دانشکده‌ی تزیینی در رشته‌ی چاپ و نگارش است که پس از آن در مدرسه «آردکو» پاریس به ادامه تحصیل روی آورد و با گرافیک روز دنیا آشنا شد. سپس در بازگشت به ایران و دانشکده‌ی سابق خود، به امر آموزش پرداخت و طرح دروس قدیمی گرافیک را به روز کرد. او برای هویت‌بخشی به رشته گرافیک و تفکیک هرچه بیشتر آن از رشته نقاشی تلاش کرد و دروسی جدید را مانند ایلوستراسیون (تصویرسازی) و مبانی، به دروس قبلی اضافه کرد.
 
انواری آموزش گرافیک را از حالت دلی و غریزیِ صرف خارج و پژوهش را برای ایجاد مفهوم در طرح، باب کرد. او اولین پروژه تحقیقاتی برای اخذ مدرک لیسانس در رشته گرافیک را با موضوع «سفالینه های لالجین» طرح‌ریزی و به صورت گروهی روی جنبه‌های اجتماعی، اقتصادی، محیطی و ... آن مطالعه کرد تا از طریق اطلاعات به‌دست آمده به طراحی پوستر، بروشور یا هرگونه کالای تبلیغاتی دیگر بپردازد.
 
از دیگر فعالیت‌های مهم این گرافیست، برنامه‌ریزی و راه‌اندازی رشته کارشناسی‌ارشد گرافیک است. ایرج انواری در سال 1355 مجددا به فرانسه بازگشت و مشغول تحصیل در دوره دکتری با موضوع «برخوردی نشانه‌شناسانه با خط فارسی» زیر نظر آلژیرداس ژولین گرماس، نشانه‌شناس برجسته لیتوانیایی شد.
اساتید و چهر های نام آشنای گرافیک و هنر و همدوره ای های تحصیلی استاد انواری و دانشجویان هنر دانشکده هنر الزهرا در این مراسم  با حضور خود قدر‌دان این استاد گرانقدر بودند. 
از جمله هنرمندانی که در این مراسم حضور داشتند
اساتید:
 امرالله فرهادی ،مصطفی اسد الهی، شجاع جزایری، زهرا رهبرنیا ، فهیمه دانشگر ، پوپک فرزانه پور ، داریوش فرد دهکردی، نصرت الله فرزانه پور، مجید بلوچ، عباس مشهدی زاده، محمد معمار زاده، عفت السادات افضل طوسی، پریساشاد قزوینی، زهرا مسعودی امین، اسدی، فرشته دیانت، ژرژ هراپد،فاطمه هنری مهر، انصاری، ارش سپاس مقدم، هادوی، یزدانی، برزو ایزد پناه، رضا خسروانی،عبدالله صدری، داور پروین ،محمد رضا اصلانی ،مرتضی اسدی ،جلال ذکایی، میترا معنوی راد ، سعیده فروغی . الهه پنجه باشی و دانشجویان همراه ایشان و با تشکر از حمایت معاونت فرهنگی و انجمن دانشجویی دانشکده الزهرا و  انجمن علمی پژوهشی هنرهای تجسمی ایران و انجمن علمی پژوهش های هنری ایران.،،،
تهیه و تنظیم گزارش از پوپک فرزانه پور