نخستین سمپوزیوم ملی روز جهانی گرافیک برگزار شد
1396-02-08
نخستین سمپوزیوم ملی روز جهانی گرافیک برگزار شد

نخستین سمپوزیوم ملی روز جهانی گرافیک هشتم اردیبهشت ماه در فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران و با مشارکت انجمن علمی پژوهش‌های هنری ایران برگزار شد.
این سمپوزیوم به همت موسسه آموزش عالی ناصرخسرو، انجمن علمی پژوهش‌های هنری ایران، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران، فرهنگستان هنر، نشر مهر نوروز و انجمن علمی فناوری چاپ ایران و با حضور مشتاقانه دانشجویان و طراحان گرافیک به‌همراه اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه‌های هنر در سالن ایران فرهنگستان هنر برگزار شد.
خانم دکتر اشرف‌السادات موسوی‌لر ریاست انجمن، به‌عنوان عضو شورای عالی سمپوزیوم و خانم دکتر طیبه عزت‌اللهی و آقای دکتر بهنام زنگی به‌عنوان اعضای کمیته داوران سمپوزیوم فعالیت داشتند. همچنین سرکار خانم عاطفه‌بخشی دزفولی کارشناس انجمن به‌عنوان عضو تیم اجرایی و سرکار خانم رویا روزبهانی دبیر و بازرس انجمن به‌عنوان ارایه‌کننده مقاله در برگزاری سمپوزیوم نقش داشتند.
نخستین سمپوزیوم ملی روز جهانی گرافیک با هدف تجلیل از چهره‌های نام‌آور گرافیک معاصر ایران و پژوهش پیرامون این هنر، در دو بخش علمی و نمایشگاهی برگزار شد که بخش علمی شامل دو پنل تخصصی با ارایه مقالات منتخب و سخنرانی اساتید و بخش نمایشگاهی شامل نمایشگاه آثار پوستر طراحان گرافیک بود و اعضای انجمن در هر دو بخش حضور چشمگیر داشتند.
در بخش علمی این سمپوزیوم دکتر بهنام زنگی، دکتر منصور مهرنگار و دکتر نظام‌الدین امامی‌فر به وضعیت پژوهش در حیطه هنر گرافیک پرداختند و ضرورت، الزامات، کاستی‌ها و شیوه‌های پژوهش در این هنر-صنعت از سوی ایشان طرح شد.
دکتر بهنام زنگی نایب‌رییس انجمن در این نشست به‌ضرورت پژوهش‌های بینارشته‌ای در زمینه گرافیک معاصر ایران اشاره کرد و خاطر نشان ساخت؛ جامعه طراحان گرافیک ایران هنوز به اهمیت فعالیت‌های پژوهشی و ضرورت آن در توسعه و تعالی این رشته هنری واقف نشده است. گرافیک، هنری میان‌رشته‌ای است و ارتباط آن با حوزه‌هایی که در آن‌ها ایفای نقش می‌کند مستلزم مطالعه و بررسی است. جایگاه گرافیک در اقتصاد، برندینگ، تولید، دانش، آموزش، تصویرسازی ملی و همه‌ی عرصه‌هایی که در آن قادر به فعالیت است، نیازمند شناسایی و بازتعریف است و نمی توان با دیدگاه و شناخت شخصی کار کرد و به نتایج آن امیدوار بود.
وی خاطرنشان ساخت: پژوهش و شناسایی مسیر رشد باید از درون خود جامعه طراحان گرافیک بجوشد و نمی‌توان دستاوردهای پژوهش سایر حوزه‌ها را به‌عاریت گرفت و این مستلزم آن است که طراحان فهیم گرافیک ایران، به ویژه دانشجویان، نگاه جدی‌تری به پژوهش‌های هنری داشته باشند و چه در مقام پژوهشگر و چه در مقام بهره‌بردار، با اشتیاق با آن برخورد کنند.
در پایان این سمپوزیوم، از مقالات برتر تقدیر به‌عمل آمده و جوایزی به آن‌ها اهدا شد.


 

نخستین سمپوزیوم ملی روز جهانی گرافیک هشتم اردیبهشت ماه در فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران  

سخنرانی دکتر بهنام زنگی نایب‌رییس انجمن علمی پژوهش های هنری ایران در نخستین سمپوزیوم ملی گرافیک

 

سخنرانی خانم رویا روزبهانی دبیر و بازرس انجمن علمی پژوهش های هنری ایران در نخستین سمپوزیوم ملی گرافیک